Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izolované úseky

Tzv. izolované úseky slouží k přerušení obvodu proudu na některé části trati. Využívají se na nádražích s více nástupišti, kdy jsou na začátku i konci nástupiště speciální koleje (http://www.hobby-shop.cz/masinky/mod-kol-specialni-koleje/prerusovaci-kolej-s-privodem-(83156-11)), které jsou napojeny na spínač, pomocí kterého jeden z pólů vypnete a vlak nemůže odjet. Jako spínač lze použít i obyčejný spínač od lampy. Toto zařízení se využívá pro zastavení vlaku ve stanici, aniž by se muselo vypnout napájení celé trati (ostatní vlaky na trati mohou dále jezdit.

Například:

 

 

izolovane-useky.png

Červené čárky na koleji znázorňují přeříznutí koleje, modré čáry okolo červených znázorňují zařízení, které slouží na propojení elektřiny mezi přeříznutými čárami. Na každou stranu vypínače připojíme dráty tak, že do jedné strany vypínače připojíme dráty z vnitřního úseku a na druhou stranu dva dráty z vnějšího úseku. Viz. zapojení výše. Je důležité, aby přeříznuté části byli na jedné straně! Někdy k tomuto záměru stačí přehodit výhybky tak, aby na tu kolej za žádnou cenu nemohl vjet vlak, ale to není stoprocentní.

nebo

izolovane-useky.png

 Červené čárky na koleji znázorňují přeříznutí koleje, modré čáry okolo červených znázorňují zařízení, které slouží na propojení elektřiny mezi přeříznutými čárami. Zapojení je jednoduché, z jednoho vývodu vedete drát do vypínače (ne do klasické klávesnice, já používám vypínače k lampičce) a z druhé strany vypínače vedete drát zpět do koleje. Po té můžete vypínačem zapínat a vypínat proud v úseku. Někdy k tomuto záměru stačí přehodit výhybky tak, aby na tu kolej za žádnou cenu nemohl vjet vlak, ale to není stoprocentní.

Další řešení je vykolejení hnacího vozidla.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Facebook


Mail list
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>