Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výhybky by se daly zařadit do předchozího příspěvku, tedy ,,Stavíme kolejiště", ale byla projevena žádost o stránku věnovanou výhybkách.

Výhybky na ruční přepínání

Při koupi výhybky, kterou chceme přepínat ručně, si dáme pozor na tyto body:

  1. Aby výhybka byla ve správném měřítku (v našem případě TT).
  2. Dáme si pozor, aby u výhybky byl kolík nebo páčka, zkrátka něco, čím by se dala tato výhybka přehazovat.
  3. Poprosíme prodavače (prodavačku), aby jsme mohli nahlédnout na výhybku u které zjistíme, jestli se zobáček na přehazování nezadrhavá nebo naopak neposunuje pozvolna (výhybka zřejmě půjde trochu ztuha, jelikož je nová a ještě nepoužívaná, tohle je nevýhoda nakupování přes internet).
  4. U výhybky je možné, že jsou tam ještě přípojky na dráty (u většina výhybek nebývá) to pro případ, že bych chtěl výhybku provozovat elektronicky (to není na škodu).  

To jsou asi všechny základní zásady pro ruční přepínání, které se jednají koupi. Při montáži se připravte, že je možné, že půjdete ještě jednou do obchodu (nebo na internet). Při rozdvojování kolejí se totiž rozměry dráhy mohou změnit.To znamená, že u některé výhybky je vývod do strany delší a nebo kratší. V případě, že je vývod kratší, je možné, že k další výhybce (při zpětném svádění kolejí) zbude například 1 cm. Pak musíte zajít do obchodu a zakoupit 1 cm koleje (ve většině obchodech prodávají). Neroztahujte koleje mírným rozpojováním, protože náchylnější vláčky by se mohli vykolejit.

 

Výhybky ovládané elektronicky

Při rozhodnutí pohodlného ovládání výhybek (elektronicky ovládané při sedění klávesnicí) je potřeba drátů. Pokud nemáte dráhu na podkladu nebo na něčem, pod čím byste mohli schovat dráty, tak nedoporučuji tuto verzi. Tak zvanou klávesnici si nalepíte, přibijete nebo jen tak položíte a propojíte s drátky. Zásady pro koupi výhybek jsou skoro stejné.

  1. Aby výhybka byla ve správném měřítku (v našem případě TT).
  2. Dáme si pozor, aby u výhybky byla přípojka nebo něco jiného pro připojení drátu, zkrátka něco, kde by se dal zapojit drát.
  3. U výhybky je možné, že je tam ještě kolíček na ruční přepínání (u většina výhybek nebývá) to pro případ, že bych chtěl výhybku provozovat ručně.

U každé výhybky je připojení pro drát jináčí, ale dám univerzální radu, vemte si dva až tři drátky a nějak to zkuste zapojit. V případě, že to nepude, napište na email vlavky.info@tiscali.cz a já to zkusím vyřešit.

To jsou asi všechny základní zásady pro elektronické přehazování výhybek, které se jednají koupi a montáži. Při montáži se připravte, že je možné, že půjdete ještě jednou do obchodu (nebo na internet). Při rozdvojování kolejí se totiž rozměry dráhy mohou změnit.To znamená, že u některé výhybky je vývod do strany delší a nebo kratší. V případě, že je vývod kratší, je možné, že k další výhybce (při zpětném svádění kolejí) zbude například 1 cm. Pak musíte zajít do obchodu a zakoupit 1 cm koleje (ve většině obchodech prodávají). Neroztahujte koleje mírným rozpojováním, protože náchylnější vláčky by se mohli vykolejit.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rezistor

(Jirka, 30. 12. 2009 17:30)

Díky

Rezistor

(administrátor, 28. 12. 2009 9:58)

Musíš mít trafo nebo jakýkoliv usměrnovač voltů, který proud stáhne na 12V. K tomuto trafu připoj rezistor a kabely od lampiček připoj všechny do jednoho rezistoru (je to jedno, můžeš každou připojit i zvlášť). V podstatě to je zapojené, ale myslím si, že budeš chtít tzv. "klávesy" (klávesy pomohou vypnout proud nebo zapnout pomocí cuplíků, seženeš je v každé prodejně z modelovou železnicí.) Klávesy se zapojují mezi trafo a rezistor a zapojuje se pouze jeden drátek, druhý jde přímo do rezistoru. Jestli elektrice moc nerozumýš, zavolej si někoho, kdo tomu rozumí. (POZOR: Pokud to zapojíš špatně, může přijít k přetížení a ledky mohou shořet. V tomto případě se reklamace neuznávají!)

Rezistor

(Jirka, 27. 12. 2009 20:48)

Promin, ale jsem úplný amater. Prosil bych to vysvětlit podromněji. Jen, kde má přesně být v el. obvodu. Ještě jednou dík.

Rezistor

(administrátor, 26. 12. 2009 17:12)

Jirko, zapoj to vše na jeden rezistor, mělo by to být bez problému.

Rezistor

(Jirka, 25. 12. 2009 10:10)

Koupil jsem si lampu s tímto textem: Použitá LEDdioda je určena pro max. napětí 3,3V. Pro napájení 12V je přiložen rezistor s hodnotou 2,7kOhmů.
Mám tři lampy a nevim jak je zapojit????
Prosím o návrh.

RE: Elektronicke?

(administrátor, 17. 8. 2008 10:32)

Hnidopich: Elektrika v nich není, ale u moderních ta elektrika je potřeba.

Elektronicke?

(Hnidopich, 17. 8. 2008 3:11)

Ovladane elektrinou = elektricke. Elektronika v nich zadna neni.

 

 


Poslední fotografie


Facebook


Mail list
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>